Kostium kapielowy

Ewolucja materiału – czyli przełom w wyglądzie kostiumów kąpielowych

To co sprawiło, że kostiumy kąpielowe zyskały swój współczesny wygląd i jakość, przyszło w zasadzie z kosmosu.

Druga połowa XX wieku przyniosła ze sobą wyjątkowe zmiany w technologii przemysłowej. Te zmiany również dotyczyły sposobu w jaki produkowane były materiały tekstylne.

Bikini było znane już w latach 40 tych XX wieku. Pierwsze bikini, noszące swoją nazwę od nazwy sławnego Atolu Bikini,  gdzie dokonano pierwszego wybuchu bomby atomowej, pojawiło się zaraz po II wojnie światowej.

Jednak to, czym dysponowano wtenczas w dziedzinie tekstyliów, odbiegało bardzo od tego, co miały przynieść ze sobą lata pierwszych lotów kosmicznych. O danych strojach kąpielowych ciekawie pisze Emilia Krawczyk – tutaj.

Nie tylko jednoczęściowe stroje kapielowe dla XXL, w sklepie liparie.pl
Nie tylko jednoczęściowe stroje kąpielowe dla XXL, w sklepie liparie.pl

W latach 60 tych powstają pierwsze kostiumy monokini, zaprojektowane przez Rudiego Gernerich. Są rewolucyjne, jednak materiały jakimi w tych czasach dysponowano, to była tylko bawełna, jedwab, nylon, wełna, skóra i guma. Stroje kąpielowe wyglądały mało atrakcyjnie i prezentowały się nieciekawie, ponieważ nie przylegały dobrze do ciała, marszczyły się i gniotły. Były też doscyć niewygodne.

Dopiero lata 70 te przynoszą pierwsze naprawdę rewolucyjne zmiany w dziedzinie wyglądu i jakości kostiumów kąpielowych. Elastyczność,  wodoodporność i i trwałość strojów kąpielowych gwarantuje od tej pory tkanina o nazwie elastan.

Na Olimpiadzie sportowej w 1972 roku 21 rekordów na 22 osiągniętych, pobito w strojach sportowych z elastanu i nylonu. Na tych samych zawodach olimpijskich zachodnio niemieccy pływacy występują po raz pierwszy w ściśle przylegających do ciała kostiumach. Olimpiada 1972 roku i zawody pływackie z 1973 roku były przełomowym punktem w produkcji kostiumów kąpielowych dzięki użyciu nowoczesnych technologii w produkcji materiałów, wykorzystywanych w tworzeniu strojów do pływania.

Odchodzą w niepamięć stroje kąpielowe, które traciły kompletnie fason w zetknięciu z wodą, nie dawały komfortu pływania i powodowały zakłopotanie u noszących je osób, gdy okazywało się, że pod wpływem wody zmieniają swoje miejsce położenia na ciele użytkownika. Zapanowała elegancja i komfort. Kostiumy kąpielowy stały się częścią mody.

Projektowaniem kostiumów kąpielowych zajęli się najwięksi projektanci tacy jak Ralph Lauren, Donna Karan czy Calvin Klein.

W roku 2000 firma Speedo, produkująca kostiumy kąpielowe i akcesoria do pływania, wypuściła na rynek serię produktów pod nazwą Fastskin. Była to kolekcja kostiumów kąpielowych, które były wykonane z tkaniny, która miała udawać skórę rekina, w celu poprawienia wyników w czasie pływania. Faktura tkaniny była tak skonstruowana, że przyspieszała przepływ wody wokół ciała osoby płynącej w tym kostiumie o 3% w stosunku do innych materiałów, z których w tym czasie były wykonywane kostiumy pływackie.

W 2000 roku kostiumy pływackie zaprojektowane właśnie według tej technologii sprawiły, że zawodnicy w nich płynący na Olimpiadzie uzyskali 83% wszystkich medali.

Pieczołowita dbałość o wykonanie, to cechuje współczesne kostiumy pływackie i kąpielowe. Wysoka technologia wykonania tkanin oraz doskonała jakość to sprawia, że stroje kąpielowe dzisiaj mają swoje osobne miejsce w modowym świecie.

Oprócz elastanu, wykorzystuje się aktualnie nowe tkaniny do produkcji strojów kąpielowych, takie jak poliamid, poliester czy wspaniała lycra.

Współczesne stroje kąpielowe już w niczym nie przypominają tych, które nosiła w latach 60 tych Merlin Monroe. Już nic nie ma prawa odstawać czy marszczyć się, wszystko idealnie przylega do ciała i poprawia jego wygląd. Zawdzięczamy to technologiom produkcji,  jakie rozwinęły się dzięki innowacjom, które wykorzystywano w czasie pierwszych lotów w kosmos.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *